Bal Çörekotunun Faydaları

untitled1 Bal Çörekotunun Faydalarıben bal çörekotu tarçın karışımıyla hamile kaldım uzun süredir tedavi görüyordum olmuyordu.Bu karışımı sadece bu ay kullandım hemen etkisini gördüm”

100 g kestane balına 1 tatlı  kaşığı öğütülmüş çörekotu ve 1 tatlı kaşığı toz tarçın eklenir. Gün içinde tüketilir.

Bilinen 16 türü vardır. Şam çörekotu, kırk çörekotu bilinen türleridir. Karamuk, siyah susam ve çörekotu diye de anılır. Çörekotu, % 35-40 oranında yağ, acı madde, uçucu yağ, , nigelon (bronşit nöbetlerine karşı), thymochinon (öd söktürücü) içerir.*Vücuda kuvvet ve zindelik verir; kestane balı ile çörekotu macun yapıp yenebilir. Kan yapıcıdır; her sabah kuru üzümle beraber yenmeli.*Çocukların gaz ve sancılarında; bir miktar çörekotu tohumu, bir tane Hindistan ceviziyle dövülür ve tülbente konup, çocuğun ağzına tutularak emzirilir.*Kadınların hayzını söktürür. Anne sütünü artırır; balla yenmeye devam edilmelidir. Unutkanlığa faydalıdır, balla macun yapılıp yenmeli.*Mide ve bağırsaktaki gazları söker, hazmı kolaylaştırır, iştah açar; ekmek ve keklere katılırsa  şişliği önler.

*Böbrekteki kum ve taşları döker; şerbeti içilir veya 4 bardak suya 3 çorba kaşığı çörekotu dövülerek konur. Kaynatılıp süzülür.  Soğuduktan sonra üzerine 2 çorba kaşığı süzme kestane balı konur. Günde üç kere 1′er çay bardağı içilir.

*Felç ve kazıklı hummaya (tetanoz) faydalıdır; çörek otu yağı burundan faydalıdır.

*Öksürük, balgam, nefes darlığı ve romatizmaya faydalıdır; kestane balıyla karıştırılıp yenir veya macun yapılır. Grip ve nezleye, baş ağrısına; yağı burundan damlatılır veya çörek otu bir müddet sirke içinde bekletildikten sonra alınarak toz haline getirilir, enfiye gibi burna çekilir veya tohumları kavrulur, tütsüsü burna çekilir.

*Kulak için, sonradan meydana gelen üşütme, rüzgâr alma, iltihap tıkanıklıklarında; çörek otu yağı kulağa damlatılır.

*Diş ağrısı ve diş iltihaplanmalarında kullanılır; çörek otu sirke ile kaynatılıp ağızda gargara yapılır.

*Bağırsak ve karındaki kurt, parazit ve solucanları öldürür; sirke ile kaynatılıp aç karnına içilir.

*Basura faydalıdır; sirke ile kaynatılıp basura sürülürse veya yakılır elde edilen külü içilir veya acı kavun suyu ile merhem yapılır sürülürse faydası görülür.

*Vücudun muhtelif yerlerinde sızısı olanlar; sabunlu sıcak su ile yıkanır, çörekotu kavrularak dövülür ve sızma zeytinyağı içine konur. Bu yağ sızılı kimsenin tepesinden ayağına kadar sürülür, hasta giydirilir. Soğuk rüzgâr değmeden yatağa yatırılır, iyice terletilir. Hasta terledikten sonra sızılar geçer ve vücut ipek gibi olur.

*Sivilce, uyuz, egzama gibi cilt hastalıklarına faydalıdır; çörek otu sirke ile kaynatılıp sürülür.

*Saçları besler, kepeği önler; çörek otu yağı saçlara sürülür.

GENEL KULLANIM
Kanser ve AIDS’ bağışıklık sistemini güçlendirir. Bronkodiletatör (bronşları genişletici) dür.

Macun: 1 kg kestane balına  200gr. çörek otu öğütülüp karıştırılır.
Bir kaba konur, üstü tülbentle örtülür. Üç gün üç gece ay ve yıldızları görecek şekilde bekletilir.Sonra bu macundan 3 çay veya 1 tatlı kaşığı günde 3 kere aç karnına yenir. Başlangıçta küçük ölçülerde karıştırılması tavsiye olunur.

*UYARI: Burada önemli olan kısım, öğütülme işleminin kullanıma göre yapılması. Kesinlikle öğütülmüş çörekotu almayın. Kendiniz öğütün ama havanda döverek değil ufak elektrikli kahve öğütme makinelerinde. Eğer havanda da dövecekseniz çok çabuk davranmanız gerekir. Çünkü Çörek otunun muhteviyatında bulunan uçucu yağlar ve diğer kıymetli bileşimler eğer öğütme işlemi uzun sürer ve bekleme söz konusu olursa niteliğini yitirebiliyor. Bunun için öğütme işlemini çok hızlı yapıp öğütülmüş çörekotunu bir an evvel süzme kestane balı ile karıştırmalısınız. Çörek otunun kestane balıyla kullanımı tavsiye edilir. Fazla miktarda almamak gerekir…

SIPRİŞ

LÜTFİ ÇAĞİRCİ

GSM 1: 0534 686 25 39 GSM 2: 0555 385 12 41 İŞ YERİ TEL: 0432 214 00 88

ADRES: Ordu Cad. Santral Sokak Kervan Otel Karşısı VAN/MERKEZ

HESAP NUMARALARIMIZ

PTT : 6239927 VAKIFBANK IBAN NO: TR54 0001 5001 5800 7286 1151 70

 

Incoming search terms:

  • rekotunun faydalar
  • ballı çörek otunun faydaları
  • çörek otu bal tarçin karişimi
  • çörekotu bal tarçın karışımı
  • çörek otu bal tarçın kürü
  • bal tarçın çörek otu faydaları
  • bal tarcın çörekotu
  • çörek otu bal tarçın
  • bal çörekotu tarçın
  • bal tarçın çörek otu kist yapar mı

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz