Bal nasıl saklanır ?

En değerli gıda maddelerinden biri olan balın saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Doğru şartlarda saklanmayan balın besin değeri azalır. Bu yüzden bal kavanozunu veya kasesini serin ve karanlık bir yerde saklamak daha iyi olacaktır. Gün ışığına direkt maruz kalan bal bundan olumsuz etkilenir. Ayrıca bal kabının kapağı açık kalırsa nem alır ve tadı acımtrak olur.  Bu nedenle kapalı bir kapta saklanması gerekir. Balın buzdolabına konmasına gerek yoktur. Bal buzdolabına konursa daha çabuk kristalize olur.

Kristalize olan balın sahte veya hileli olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Halbuki, balın kristalize olması içerdiği su , bünyesindeki fruktoz ve glikoz şekerleri arasındaki oranlarla ilgilidir. Kristalize olmuş balın tekrar eski haline dönmesi için bal kabı 45-65 C sıcak su dolu bir kap içerisinde bekletilerek , balın çözülmesi sağlanır. Bal kabı hiçbir zaman doğrudan ateş ile temas ettirilmemelidir.

 

Kristalleşme konusunda detaylı açıklama yapmak gerekirse ; kristalleşmenin başlıca sebepleri, balın oluşmasında yararlanılan çiçeklerin türü, balın içerdiği hava kabarcıkları, polen ve diğer parçacıkların miktarı, balın depolandığı yerin nem ve sıcaklığı ile ambalaj kaplarının çeşididir. Balın kristalleşmesi doğal bir olaydır ve balın glikoz oranı bakımından doymuş hale gelmesiyle, glikoz moleküllerinin kristal duruma geçmesi olarak tanımlanır. Kristalleşme için en uygun sıcaklık 14 derece civarıdır. 10 derece’nin altında ve 26,5 derece’nin üzerinde kristalleşme yavaşlar.

 

Bal donunca ( kristalleşince) ne yapılmalıdır?

Süzme olarak satılan balların bir süre sonra kristalleşmesi bir problem teşkil etmez. Bu durum bazen şeker katkılı olduğu şeklinde yanlış yorumlanır. Ancak bu inanış gerçeğin tam aksidir. Zira şeker katkılı ballar çok uzun süre kristalleşmezken, saf ve doğal ballar özellikle kış aylarında ve soğukta muhafaza edildiği takdirde daha kısa bir sürede kristalleşebilmektedir. Bu kesinlikle doğal bir olay olup, balın tüketilmesini önleyici bir problem değildir. Bal kristalleşmiş haliyle de tüketilebileceği gibi, benmari usulü bir ısıtma işlemiyle (sıcak su dolu bir kabın içerinde balın kendi kabıyla ısıtılması) kristaller çözdürülüp bu şekilde de tüketilebilir.

Kristalleşmiş balın sağlığa zararı var mıdır?

 

Kristalleşmiş balın tüketilmesinde, sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur. Avrupa, Amerika ve Kanada’da balın kontrollü şartlarda kristalleştirilerek “krem bal” olarak tüketimi çok yaygındır. Yani bazı ülkelerde bal özellikle kristalleştirilerek krem kıvamına getirilir ve bu şekilde piyasaya sürülür. Tüketici krema kıvamında ve daha az akışkan, daha sürülebilir özelliklere sahip bu ürünü , sıvı bala tercih edebilmektedir. Daha Fazla Bilgi İçin Dermanbal.com Adresinden Öğrenebilirsiniz

Incoming search terms:

  • bal nasıl saklanır
  • cita bal nasil saklanir
  • petek bal nasıl muhafaza edilir
  • bal nasıl muhafaza edilir
  • balın saklama koşulları
  • evde petek bal nasıl saklanır
  • kovan bal evde nasil saklanir
  • evde petek bal nasıl muhafaza edilir
  • suzme bal nasıl muhafaza edilir
  • çıta balı nasıl saklanır

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz