En İyi Bal

dağda arı 300x225 En İyi BalBir bala en iyi bal diyebilmek için çok iddalı olmak gerekiyor.  Çünkü balın yöreye göre, kişinin damak tadına göre, edinmiş olduğu tecrübelere göre ve çevreden duyduğu ifadelerle bir bal hakkında fikir edinir. Her  dört yönteme göre de bir balın iyi bir bal olduğunu anlamak için yeterli sayılır. Bazı insanlar balı yerken o balda bal mumu kokusunu anlamak isterler  -benim gibi- bu da çok önemlidir. Tabii günümüz şartları değiştikçe ve teknoloji bu kadar ilerleyemeye başlayınca hangi ürünün doğal ve doğru yollardan yapıldığına inanmak istemiyoruz. Siz o balı yerken en güzel esanslı kokuyu sıkarak balın içine siz zannediyorsunuz ki  ne güzel kekik otu kokuyor yada ne güzel ıhlamur kokusu balda belli oluyor diyorsunuz. Aslında işi doğrusu öyle değil çünkü gözünü para hırsı bürünmüş insanlar o balın için o esansları şırınga ediyorlar. Balınızı alırken çok dikkatli ve seçici olun. Buradan biz kendimize pay çıkarmak istemiyoruz. Önceliğiniz şu olsun: İlk önce birebir gördüğünüz ve tanıdığınız kişiden bal alın. Sonra bizden alın. Demek istediğim bal konusunda çok farklı yollara başvuran kişiler var. Bu yazı bazı kişilerin zoruna da gidebilir. Tepki vermeleri de çok doğal bence.

Unutmayın! En iyi bal bildiğiniz gördüğünüz bal ‘dır. Sonra tanıdığınızın tanıdığı veya tavsiye edilen bir arıcıdır.

Birazda balın özellikleri hakkında bilgiler vermek istiyorum. Ballarda fiziksel yapı bakımından farklı özellikler vardır. Bunlar önem sırasına göre; balın tadı, aroması, balın rengi, duruluğu ve balın akıcılığıdır. Nektar çeşidine göre bir kısım ballar sofralık iyi ballar sınıfına girer. Örneğin, yonca balı, tırfıl balı, akasya balı, ıhlamur balı gibi. Diğer kısım ballarda şifalı ve tedavi edici bir karakter görülür. Okaliptus balı, kestane balı ve çam balı gibi. Bazı ballar ise orman gülü balı gibi sevilmeyen ve tehlikeli bal sınıfına girer.

Balın Tadı ve Aroması:

Balın gerek tadı ve gerekse aroması tamamen ham madde olan nektardan gelir. Hele taze ballarda bunu duymak daha kolaydır. Bala koku ve aromayı veren içindeki esanslı maddelerdir. Bunlar uçucu olduklarından gerek saklama sistemi ve gerekse ısıtma ile kaybolmaları çok kolaydır. Bu bakımda dikkatli olmak gerekir. Balın içinde uçucu maddesinin varlığı bala buruk tad vermektedir. Karabuğday balında bu durum dikkat çekicidir. Balın severek yenilebilmesi bakımından tad ve aroma önemlidir. Uygun şekilde ve kapalı saklanan ballarda tad ve aromanın eskime ile iyileştiği kabul edilmektedir. Yerken insanın boğazını yakan ve aroması hoş olmayan bulların düşük değerli olduğu ve ucuz satıldığı bilinen bir durumdur. 

Sipariş Ver

DERMAN BAL ve ARICILIK

LÜTFİ ÇAĞİRCİ

GSM 1: 0534 686 25 39
GSM 2: 0555 385 12 41
İŞ YERİ TEL: 0432 214 00 88

ADRES: Ordu Cad. Santral Sokak Kervan Otel Karşısı VAN/MERKEZ

HESAP NUMARALARIMIZ

PTT : 6239927
VAKIFBANK IBAN NO: TR54 0001 5001 5800 7286 1151 70

NOT: 200TL ve üzeri siparişlerde kargo ücreti bize aittir. Türkiye’nin heryerine kargo ile siparişler teslim edilir.

Incoming search terms:

  • en ıyı bal
  • yonca balı faydaları
  • en iyi bal fiyati
  • en iyi balın fiyatı
  • okaliptus bali
  • yonca balının faydaları
  • enıyıbal
  • en iyi bal fiyatları
  • eniyi bal fiyatları
  • ökaliptus arı balı fiyatı

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz