İyi bal nasıl anlaşılır

Hangi Bal Daha Kalitelidir?
Balın kalitesi, arının bal topladığı çiçek çeşidine bağlıdır. Arının bal yaparken gezdiği çiçek çeşidi çok fazla ise bal kaliteli olur. Tek çiçek çeşidinden yapılan bal kaliteli değildir. Örneğin; pamuk tarlaları arasına veya ayçiçeği tarlaları arasına konularak sadece ayçiçeği veya sadece pamuk çiçeğinden yapılan bal kalite olarak arının kestane, ıhlamur, akasya, böğürtlen, kekik, deve dikeni, yonca, kuşburnu, sarmaşık gibi yüz çiçek dolaşarak yaptığı bal ile yarışamaz. Bal ile uğraşan uzmanlar balın kalitesini belirlemek için polen sayımı yaparlar. Balın içinde kaç çeşit çiçeğin poleni olduğunu tespit ederler. Bunun için siz bilinçli tüketiciler bal alırken ülkemizin coğrafi özelliklerini de dikkate alarak çiçek açma süresinin uzun olduğu, çok çeşitli çiçeklerin yetişme olanağı bulduğu bölgelerimizin ballarını tercih etmelisiniz.
Hangi Balları Satın Almalıyız
Rengi koyu olan ballar(kestane balı gibi)mineraller ve vitaminler yönünden daha zengindir. Bal sadece enerji sağlaması için tüketilmez. Vitaminlerinden ve minerallerinden de yararlanırı. Onun için bal bazı hastalıkları önler ve bazı hastalıkları tedavi eder. Bu yönüyle bal alırken koyu renkli ballar tercih nedenimiz olmalıdır.
Balın tadı, yapısındaki şekerlerin miktarı, türü ve birbirlerine oranı ile ilgilidir. Kokusu da arının bal aldığı alındığı kaynağa göre değişir. Bala uygulanan işlemler tadını ve kokusunu değiştirebilmektedir. Bu nedenle ısıtılmamalıdır. Isıtılan ballar kristalize olmaz.
Isıtılmış ballarda antimikrobiyel aktivite görülmez veya yok denecek kadar azdır. Ayrıca ısıtılan balların vitaminleri ölür. Satıcılar kristalleşmeyi önlemek için balları ısıtmaktadır. Anladığınız takdirde böyle balları satın almayınız.
Has Balı Sahtesinden Nasıl Ayırırız
Balın polarize ışığı sağa ve sola döndürmesi balın kaynaklarına bağlıdır. Nektar balları ışığı sola, salgı balları ise sağa döndürmektedir. Sakaroz denilen çay şekeri de ışığı sağa döndürür. Bu özellik sahte balın tanınmasına yardımcı olur. Balın içine bir çay kaşığı batırarak, kaşığın kırılma yönüne göre bir sonuca varabiliriz. İçine batırılan çay kaşığı sol yöne doğru kırılan balların has bal olduğundan şüphe etmeyiniz.
Balın Şekerlenmesi (kristalizasyonu): Balın kristalizasyonu; balda bulunan şekerlerin zamanla doyma noktasına ulaşarak dibe çökmesi olayıdır. Çiçek balları zamanla kristalize olur.
Kristalize olan bal sahte veya hileli bal demek değildir
Kristalize olan ballar su banyosu içerisinde ısıtılarak kristalizasyon ortadan kaldırılabilir. Kristalizasyon balın su içeriği ile bünyesindeki früktoz ve glikoz şekerleri arasındaki oranla ilgilidir. Genellikle bal içindeki früktoz, glikozdan fazladır. Früktoz/Glikoz oranı büyüdükçe balın şekerlenme eğilimi azalır. Olgunlaşmamış bir balda glikoza göre daha fazla sakaroz bulunduğu için şekerlenme yavaş olur. Su içeriği düşük olan ballar daha geç kristalize olurlar. Bu nedenle petekli ballarda kristalizasyon geç başlar veya hiç görülmez. Toplumumuza kristalize olmuş bal yeme alışkanlığını kazandırmalıyız.

Incoming search terms:

  • yhs-fh_lsonsw
  • iyi bal nasıl anlaşılır kstane balı kaç lira
  • bal durursa nasıl zamanla değişir
  • halis bal nasıl anlaşılır
  • hangi bal almalı
  • iyi limon nasıl anlaşılır
  • kestane balında glikoz şurubu nasıl anlaşılır

Etiketler:

Bu Galeriyi Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz